95559 | 95559@bankcomm.com IPv6 is supported on this webSite


Supervisors

Board of Supervisors

 

The Board of Supervisors is the supervisory body of our bank and reports to the Shareholders’ General Meeting.  Its responsibilities are to supervise the bank’s financial status and the performance of responsibilities by directors, supervisors and senior executives.  Currently, the Board of Supervisors is composed of 9 supervisors, including 2 shareholder supervisors, 4 external supervisors and 3 employee supervisors.

 

 Members of the Board of Supervisors

Type

Name

Position

Shareholder Supervisor

Zhang Minsheng

Chief Accountant of Aviation Industry Corporation of China, Ltd

Shareholder Supervisor

Wang Xueqing

Chief Accountant of Daqing Oilfield Co., and member of the Party committee of Daqing Oilfield Co. Ltd.

External Supervisor

Xia Zhihua

Retired

External Supervisor

Li Yao

Professor of the School of Finance, Shanghai University of Finance and Economics

External Supervisor

Chen Hanwen

Professor of the University of International Business and Economics

External Supervisor

Ju Jiandong

Professor of PBC School of Finance in Tsinghua University

Employee Supervisor

Du Yarong

Deputy Chief Inspector of the Discipline Inspection and Supervision Office of the CPC Central Commission for Discipline Inspection and the National Commission of Supervision of the PRC at Bank of Communications

Employee Supervisor

Guan Xingshe

General Manager of Board of Supervisors Office, Bank of Communications

Employee Supervisor

Wang Xuewu

General Manager of the Employees Work Department, Bank of Communications

 

 

 

Curriculum Vitaes of Supervisors

  

   

 20200713_張民生.jpg

Zhang Minsheng, Shareholder Supervisor

Mr. Zhang Minsheng, Shareholder Supervisor, Senior Accountant. Mr. Zhang has been Supervisor of the Bank since June 2020. Mr. Zhang has been Chief Accountant of Aviation Industry Corporation of China, Ltd. since April 2019. Mr. Zhang served as Director and General Manager of AVIC Capital Co., Ltd. from October 2015 to April 2019. Mr. Zhang was Chief Accountant of Aero Engine Corporation of China. During the period, he also took the position of Executive Director (Legal Representative) of AECC Asset Management Co., Ltd., Chairman of the Board of Directors of AECC Aviation Power Co., Ltd. He was General Manager, Vice Chairman of the Board of Directors and Chairman of the Board of Directors of AECC Xi’an Aero-Engine (Group) from October 2011 to October 2015. During the period, he also took the position of Chairman of the Board of Supervisors, General Manager, Chairman of the Board of Directors, Vice Chairman of the Board of Directors of Xi’an Aviation Power Co., Ltd., General Manager of AECC Aviation Power Co., Ltd. Xi'an Branch, Deputy General Manager of AECC Aviation Power Co., Ltd. Mr. Zhang previously held various positions from August 1990 to October 2011 including Staff Member and Senior Staff of Financial Department of Ministry of Aerospace Industry, Senior Staff and Principal Staff of Finance Bureau of Aviation Industry Corporation of China, Deputy Division Chief, Division Chief, Deputy Minister and Minister of Financial Audit Department of AVIC II, Head of Audit Department of AVIC. Mr. Zhang graduated from Dongbei University of Finance & Economics in 1990 with Bachelor’s Degree in Economics. In 2009, he obtained his EMBA Degree from HEC Paris.

 

 

 

20200713_王學慶.jpg

Wang Xueqing, Shareholder Supervisor

Mr. Wang Xueqing, born in October 1967, Shareholder Supervisor. Mr. Wang has been Supervisor of the Bank since June 2017. Mr. Wang has been Chief Accountant of Daqing Oilfield Co., Ltd. (Daqing Petroleum Administration Bureau) and member of the Party committee of Daqing Oilfield Co. Ltd. since October 2016. Mr. Wang served as Director of Finance Department of Daqing Oilfield Company from October 2009 to February 2018. From July 2008 to October 2009, Mr. Wang was appointed as Director of Financial Assets of the First Department in Daqing Oilfield Company. He was Head of the Accounting Department (Center) of the Financial Assets Department in Daqing Oilfield Company and became Section Chief, First Deputy Director and Director from November 1999 to July 2008. At present, Mr. Wang holds difference positions including Chairman of the Board of Directors of Daqing Petroleum (Hong Kong) Co. Ltd. and Daqing Energy (Hong Kong) Co. Ltd., Director of Qingdao Qingxin Plastic Co. Ltd. and DPS Indonesia Co. Ltd., Chairman of the Board of Supervisors of Daqing Oilfield Lishen Pump Co. Ltd. and PTINDOSPECENERGY and Vice President of the Sixth Council of China Association of Plant Engineering. Mr. Wang graduated from Tianjin University of Finance and Economics with Master’s degree in June 2002, majoring in Accounting. He is also a Professorate Senior Accountant.

 

 

  

 20200713_夏智華.jpg

Xia Zhihua External supervisor

Ms. Xia Zhihua, born in March 1955, External Supervisor. Ms. Xia has been External Supervisor of the Bank since June 2016. Ms. Xia served as Chairman of the Board of Supervisors of China Life Insurance Co. Ltd. from March 2006 to July 2015. She was accredited by the State Council to serve as Deputy Head of the General Office of the Board of Supervisors, Supervisor (Deputy Director General Level), Head of the General Office of the Board of Supervisors and Supervisor (Bureau Level) of China Great Wall Asset Management Corporation, China Economic Development Trust and Investment Company, China Life Insurance (Group) Company and China Export & Credit Insurance Corporation successively from July 2000 to December 2005. Moreover, Ms. Xia served as Associate Inspector of National Treasury Bureau of the Ministry of Finance in June 2000. She also served as Deputy Director-General of National Debt Financial Department and Department of National Debt of the Ministry of Finance from July 1997 to June 2000. She successively served as Principal Staff, Deputy Division Chief and Division Chief of State Debt Management Department of the Ministry of Finance from December 1988 to June 1997 and Principal Staff of Financial Department of Cultural and Educational Administrative Affairs from December 1984 to November 1988. Ms. Xia obtained Master’s degree in Economics from Xiamen University in 1984. At present, Ms. Xia serves as an International Internal Auditor and a Senior Economist, enjoying the special government allowance awarded by the State Council.

 

 

  

20200713_李曜.jpg

Li Yao External supervisor

Mr. Li Yao, born in September 1970, External Supervisor. Mr. Li has been External Supervisor of the Bank since October 2017. Mr. Li has been teaching at the School of Finance, Shanghai University of Finance and Economics since April 2000 and has been Vice Professor and Professor successively. He served as Vice President of School of Finance from December 2014 to January 2018. During the period from September 2002 to September 2003, Mr. Li served as Vice Professor in visiting scholar (CCSEP) program for the purpose of governmental exchange between Chinese and Canadian exchange at the University of Toront Rotman. Mr. Li was appointed as Professor in the management buyout and private equity research center of Nottingham University Business School from August 2009 to January 2010. Mr. Li has been serving as Professor in visiting Sino-US Fulbright Scholar Program at Boston College from August 2018 to July 2019. Mr. Li also served as Independent Director of Chongqing Rural Commercial Bank Co. Ltd. from October 2014 to December 2015. Mr. Li majored in International Finance and graduated from East China Normal University with the title of Ph.D. in Economics in July 1998.

 

 

 

20200713_陳漢文.jpg

Chen Hanwen External supervisor

Mr. Chen Hanwen, born in January 1968, external Supervisor. Mr. Chen has been external Supervisor of the Bank since June 2019. Mr. Chen is currently a Tier 2 professor and UIBE (Hui Yuan) distinguished professor of the University of International Business and Economics (UIBE), doctoral supervisor, coordinator of postdoctoral programs, chair professor of China Business Executives Academy, Dalian, co-editor-in-chief of China Journal of Accounting Studies published by the Accounting Society of China, editorial board member of the Audit Research published by China Audit Society, member of the Professional Title Assessment Committee of the National Audit Office, member of the Professional Steering Committee of the Chinese Institute of Certified Public Accountants, executive director of China Audit Society and selected for Accounting Master Training Project by the Ministry of Finance. Mr. Chen worked as the secretary general of the Academic Committee of Xiamen University from January 2014 to June 2015, the vice president of the graduate school from August 2012 to June 2015, the vice president of School of Management from June 2008 to August 2012, dean of the accounting department of Xiamen University from May 2004 to December 2008, and received the prestigious Xiamen University Nanqiang Award for outstanding contributions. Mr. Chen currently acts as an independent director of Yango Group Co., Ltd (form April 2017 to April 2020), Dalian Wanda Commercial Properties (from May 2017 to March 2022), Beijing Sanyuan Gene Pharmacy Co. Ltd.(from November 2018 to November 2021), Xiamen International Bank (from May 2013 to May 2019) and Xiamen Bank (from January 2015 to January 2021). Mr. Chen received his doctoral degree in Economics from Xiamen University in 1997. 

 

 

 

20200713_director_鞠建東.jpg

Ju Jiandong External supervisor

Mr. Ju Jiandong, born in 1963, external Supervisor. Mr. Ju has been external Supervisor of the bank since June 2020. Mr. Ju is currently a unigroup chair professor of PBC School of Finance in Tsinghua University, distinguished professor under the Chang Jiang Scholars Programme of the Ministry of Education, and a distinguished professor of the School of International Business Administration of Shanghai University of Finance and Economics. Mr. Ju Jiandong has served as an independent director of COFCO Meat Holdings Limited since November 2018. From March 2014 to September 2017, he worked as dean and professor of the School of International Business Administration of Shanghai University of Finance and Economics. From August 2009 to July 2015, he worked as a professor at the School of Economics and Management of Tsinghua University. From May 2011 to August 2014, he worked as a (tenured) professor of economics at the University of Oklahoma. Mr. Ju jiandong served as an adviser to the World Bank in June and August 2009 and March 2011. From June 2007 to August 2009, he served as a resident scholar in the Research Department of the International Monetary Fund. Mr. Ju Jiandong received his Ph. D. in Economics from Pennsylvania State University in May 1995.

 

 

 

20200713_杜亞榮.jpg

Du Yarong, Employee Supervisor

Mr. Du Yarong, born in January 1964, Employee Supervisor. Mr. Du has been Employee Supervisor of the Bank since August 2010 and has been serving as Deputy Chief Inspector of the Discipline Inspection and Supervision Office of the CPC Central Commission for Discipline Inspection and the National Commission of Supervision of the PRC at Bank of Communications since April 2019. Deputy Secretary of Discipline Inspection Committee, Head (General Manager) of Bureau of Supervision (Anti-fraud Department) of the Bank fro January 2015 to April 2019. He served as Deputy Secretary of Discipline Inspection Committee and Head of the Office of Discipline Investigation and Supervision of the Bank from November 2009 to January 2015. He was Deputy General Manager in the Bank’s Zhejiang Branch from January 2009 to November 2009 and served as Deputy General Manager in the Bank’s Hangzhou Branch from October 2004 to January 2009. Mr. Du was Head of the General Office in the Bank’s Hangzhou Branch from April 2004 to October 2004 and was General Manager in the Xiaoshan Sub-branch of the Hangzhou Branch from May 2001 to April 2004 (among which he took a temporary post in the Internal Audit Control Division at the Bank’s Head Office from April 2003 to March 2004). Mr. Du also served as Managerial Staff (Division Chief Level), Deputy Head and Head of the Party Committee Office in the Bank’s Hangzhou Branch from October 1997 to May 2001. Mr. Du graduated from Hangzhou Normal University in 1986.

   

 

  

20200713_關興社.jpg

Guan Xingshe   Employee Supervisor

Mr. Guan Xingshe, born in February 1966, Employee Supervisor. Mr. Guan has been Employee Supervisor of the Bank since October 2018 and Director of the Office of the Board of Supervisors since August 2018. From September 2011 to August 2018, Mr. Guan served as General Manager of Department of General Affairs of the Bank. Mr. Guan held various positions from May 2003 to September 2011, including Deputy Manager of Henan Branch (Zhengzhou), Secretary of the Commission for Discipline Inspection (from September 2007 to September 2011), Senior Credit Executive (from May 2006 to June 2008). He also held several positons from December 1994 to May 2003, including Deputy Division Chief of Finance and Accounting Department of Zhengzhou Branch, Deputy Division Chief of Internal Audit Division (in charge of overall work), Deputy Director of Finance and Accounting Department (in charge of overall work), Division Chief of Finance and Accounting Department (during which he took a temporary post in Internal Audit Division of the Head Office from April 2002 to March 2003). From April 1993 to December 1994, Mr. Guan served as Deputy Division Chief of Financial Audit Department of Zhengzhou Audit Bureau. Mr. Guan is Senior Auditor and obtained his Bachelor’s Degree in Economics from Zhongnan University of Economics and Law in 1988 and his Master’s Degree in Economics from Xiamen University in 1999. 

 

 

 

 

 20200710_director_王學武.jpg

Wang Xuewu   Employee Supervisor

Mr. Wang Xuewu, born in July 1963, Senior Economist. Mr. Wang has been Employee Supervisor of the Bank since June 2019. Mr. Wang has worked as the General Manager of the Employees Work Department of the Bank (chief at the provincial level) from February 2019 till present.  From August 2016 to February 2019 he served as the Deputy General Manager of the Employees Work Department of the Bank (chief at the provincial level). From June 2015 to August 2016 he worked as the Secretary of the Party Committee and General Manager of the Bank’s Suzhou Branch (chief at the provincial level). From October 2012 to June 2015 he worked as the Secretary of the Party Committee and General Manager of the Bank’s Guangxi Zhuang Autonomous Region Branch. From May 2009 to October 2012 he worked as the General Manager of the Retail Credit Management Department and the General Manager of the Small Business Loan Department of the Bank. From November 2007 to May 2009 he served as the Deputy General Manager of the Retail Credit Management Department (in charge of daily work) and the Deputy General Manager of the Small Business Loan Department of the Bank (in charge of daily work). From July 2006 to November 2007 he worked as the Deputy General Manager of the Asset Preservation Department of the Bank (during which he concurrently served as the Deputy Director of Supervision Department II of China Banking Regulatory Commission for a term of office of six months). From January 2002 to July 2006 he worked as a member of the Party Committee, Deputy General Manager and Senior Credit Executive Officer of the Bank’s Hefei Branch.  From July 1999 to January 2002 he worked as the Chief of the Credit Management Department of the Bank’s Hefei Branch (during which he concurrently worked as the Deputy Chief of the Comprehensive Credit Line Management Department of the Head Office of the Bank from April 2001 to March 2002). From April 1998 to July 1999 he worked as the Chief of the Credit Management Department of the Bank’s Hefei Branch. From May 1997 to April 1998 he worked as the Director of the Auditing Department of the Bank’s Hefei Branch.  From July 1985 to May 1997 he worked as the Credit Section Clerk, Deputy Section Chief, Reform and Trust Section Chief, Deputy General Manager and General Manager of  Guichi Branch of Anhui Province of the Industrial and Commercial Bank of China. Mr. Wang obtained an EMBA degree from Shanghai University of Finance and Economics in 2009.