Customer's Message |
Search
Home
Our Values
Corporate Governance
Shareholding Info
General Meeting
Financial Report
Results Announcement
Company Announcement
   Directors       Supervisors       Management       Rules and Bylaws   
Corporate Governance
 
 
 
 
 
     Position: Investor Relations>> Corporate Governance>> Directors

 
Directors
 

Board of Directors

The Board of Directors is the decision-making body of our bank and reports to the Shareholders’ General Meeting. Currently, the Bank’s Board of Directors is composed of 18 directors, including 4 executive directors, 8 non-executive directors, and 6 independent non-executive directors. For the objective of more effective implementation of the Board’s responsibilities, 5 specialized committees, namely, Strategy Committee(Inclusive Finance Development Committee), Risk Management and Related Party Transactions Control Committee, Personnel & Remuneration Committee, Social Responsibility and Consumer Protection Committee, have been set up under the Board of Directors.

 

 

Members of the Board of Directors

 

Type

Name

Position

Executive Director

Peng Chun

Bank of Communications,  Chairman, Executive Director

Executive Director

Ren Deqi

Bank of Communications,  Vice Chairman, Executive Director, President

Non-executive Director

Peter Wong Tung Shun

Bank of Communications, Vice Chairman; HSBC Group, General Manager and member of the Group’s Management Committee; 

HSBC, Vice Chairman & CEO;

HSBC (China) Co. Ltd., Chairman

Executive Director

Hou Weidong

Bank of Communications, Executive Director, EVP

Executive Director

Shen Rujun

Bank of Communications, Executive Director, EVP

Non-executive Director

Wang Taiyin

Bank of Communications, Non-executive Director

Non-executive Director

Song Guobin

Bank of Communications, Non-executive Director

Non-executive Director

He Zhaobin

Bank of Communications, Non-executive Director

Non-executive Director

Helen Wong Pik Kuen

HSBC Group, CEO in HSBC Greater China

Non-executive Director

Liu Hanxing

Director of planning and research department of theNational Council for Social Security Fund

Non-executive Director

Luo Mingde

Deputy director-general in financial management and supervision division of the State Tobacco Monopoly Administration

Non-executive Director

Liu Haoyang

Deputy general manager in the capital operationdepartment of Capital Airports Holding Company

Independent Non-executive Director

Yu Yongshun

Retired

Independent Non-executive Director

Li Jian

Professor of the School of Finance of Central University of Finance and Economics

Independent Non-executive Director

Liu Li

Professor of Financial Department of the Guanghua School of Management of Peking University, Deputy Director of the Research Center of Finance & Securities of Peking University

Independent Non-executive Director

Jason Yeung Chi Wai

Group Chief Compliance and Risk Management Officer of Fung Holdings (1937) Limited

Independent Non-executive Director

Raymond Woo Chin Wan

Retired

Independent Non-executive Director

Cai Haoyi

Retired

 

 

Curriculum Vitaes of Directors

 

 

 

彭纯

Peng Chun, Chairman, Executive Director

Mr. Peng Chun, age 56, Chairman, Executive Director and Senior Accountant. Mr. Peng has been the Chairman of the Board of Directors and Executive Director of the Bank since February 2018. From November 2013 to February 2018, Mr. Peng was Vice Chairman of the Board of Directors and an Executive Director. Mr. Peng was the President of the Bank from October 2013 to January 2018. Mr. Peng previously served as Deputy General Manager of China Investment Corporation, and concurrently served as an Executive Director and General Manager of Central Huijin Investment Ltd. from April 2010 to September 2013. Mr. Peng served as the Executive Director and the Executive Vice President from August 2005 to April 2010, Executive Vice President from September 2004 to August 2005, Director and Assistant to the President of the Bank from June 2004 to September 2004, Assistant to the President of the Bank from September 2001 to June 2004, Deputy General Manager and General Manager of Urumqi Branch, General Manager of Nanning Branch and General Manager of Guangzhou Branch from 1994 to 2001. Mr. Peng obtained his Master’s degree in Economics from School of Finance of People’s Bank of China in 1986. 

 

 

 

任行長.jpg

Ren Deqi    Vice Chairman, Executive Director, President

Mr. Ren Deqi, age 55, Vice Chairman, Executive Director, President, and Senior Economist. Mr. Ren has been a Vice Chairman, Executive Director, and President of the Bank since August 2018. He served as Executive Vice President of Bank of China  from July 2014 to November 2016, and served as Executive Director and Executive Vice President of BOC from December 2016 to June 2018; during such period, he also served as a Non-executive Director of BOC Hong Kong (Holdings) Limited from October 2015 to June 2018 and President of Shanghai RMB Trading Unit of BOC from September 2016 to June 2018. He successively served as Deputy General Manager of Credit Approval Department, General Manager of Risk Control Department, General Manager of Credit Management Department, President of the Hubei Provincial Branch and General Manager of Risk Management Department of China Construction Bank from August 2003 to May 2014. He had worked successively in the Changling Sub-branch of Yueyang Branch, Yueyang City Central Sub-branch, Yueyang Branch, Credit Management Committee Office and Credit Risk Management Department of China Construction Bank from July 1988 to August 2003. Mr. Ren obtained his Master’s Degree in Engineering from Tsinghua University in 1988.

 

 

 

mr peter wong tung shun

Peter Wong Tung Shun, Vice Chairman, Non-executive Director

Mr. Peter Wong Tung Shun, age 66, Vice Chairman and Non-executive Director. Mr. Wong has been the Vice Chairman of the Board of Directors since September 2016 and a Non-executive Director since August 2005. Mr. Wong currently served as the Deputy Chairman and Chief Executive of HSBC (the Bank’s substantial shareholder), Group Managing Director and a member of the Group Management Board of HSBC Holdings plc, the Chairman and a Non-executive Director of HSBC Bank (China) Company Limited and a Non-independent Executive Director of HSBC Bank (Malaysia) Company Limited. Mr. Wong also serves as a Non-executive Director for Hang Seng Bank Limited as well as an Independent Non-executive Director of Cathay Pacific Airways Limited. Mr. Wong was the Chairman of the Hong Kong Association of Banks in 2001, 2004, 2006 and 2009. His official duties in mainland China included an Economic Consultant for the Governor in the International Consultation Conference on the Future Economic Development of Guangdong Province from 2013 to 2015, a member of the 12th Chinese People’s Political Consultative Conference (“CPPCC”), an International Economics Consultant for the Mayor of Chongqing, a Council Member of the China Banking Association Council, a member of the advisory committees of China (Guangdong) Pilot Free Trade Zone (Qianhai and Shekou area) and the Qianhai Shenzhen-Hong Kong Modern Service Industry Cooperation Zone, and a Standing Council Member of the Red Cross Society of China. Before joining HSBC in April 2005, Mr. Wong worked for Citibank and Standard Chartered Bank. Mr. Wong obtained his Bachelor’s and Master’s degrees in Computer Science and MBA in Marketing and Finance from Indiana University in the United States in 1976 and 1979 respectively.

 

 

  

 mr hou weidong

Hou Weidong, Executive Director, EVP

Mr. Hou Weidong, age 58, Executive Director, Executive Vice President and Senior Engineer. Mr. Hou has been an Executive Director since October 2015. Mr. Hou serves as Executive Vice President and Chief Information Officer of the Bank since December 2010 (no longer served as Chief Information Officer concurrently since January 2017). He held the position of Chief Information Officer from August 2004 to December 2010, General Manager of the Information Technology Department of the Bank from November 2002 to August 2004 and Deputy General Manager of Computer Department of the Bank from April 2002 to November 2002. He served as Deputy General Manager of Technology Security Department and General Manager of Data Center in ICBC from November 1998 to April 2002. Mr. Hou obtained his Doctoral degree in Economics from Peking University in 2003. 

 

  

 

沈副行长.jpg

Shen Rujun, Executive Director, EVP

Mr. Shen Rujun, age 54, Executive Director, Executive Vice President. Mr. Shen has been Executive Director since August 2018, Executive Vice President of the Bank since March 2015. He was general manager of Shandong Branch of Industrial and Commercial Bank of China from November 2013 to March 2015. From January 1985 to November 2013, he served in Industrial and Commercial Bank of China as deputy section chief, section chief and deputy head of Accounting Division, deputy head (acting as head) and head of Planning Division in Jiangsu Branch; deputy general manager of Beijing Branch; and general manager of Finance and Accounting Department. Mr. Shen obtained a doctorate degree from the Technical and Economic School of Hohai University in 2001.

 

 

王太銀

Wang Taiyin, Non-executive Director

Mr. Wang Taiyin, age 53, Non-executive Director. Mr. Wang has been a Non-executive Director since August 2013. Mr. Wang previously held various positions from August 1986 to May 2013 including Associate Officer and Second Officer of the Technical Expert Division of Human Resource Department and the Grass-root Level Service Department of the Ministry of Finance, First Officer of the Grass-root Level Service Division of Personnel and Education Department, First Officer of the Representative Agency of the Personnel and Education Department (during which served as governor’s assistant of the Municipal Government in Chaoyang County, Liaoning Province from October 1995 to October 1996), Deputy Head, Inspector, Secretary of the Personnel Development Department (enjoy benefit package as Division Chief), Head of the Representative Agency of the Personnel Development Department and Associate Inspector of the Personnel Development Department. Mr. Wang graduated from Zhongnan University of Economics and Law with major in Political Science in 1986, and obtained his MBA degree from Arizona State University in the United States in 2015. 

 

 

 

20170901_証件照_01.jpg

 Song Guobin, Non-executive Director

Mr. Song Guobin, age 52, Non-executive Director. Mr. Song has been a Non-executive Director since August 2017. Mr. Song previously held various positions from August 1988 to June 2017 including Associate Officer, Second Officer and First Officer of the Propaganda Department of the Party committee of the Ministry of Finance, First Officer of the Senior Care and the Unemployment of the Department of Social Security of the Ministry of Finance and the Senior Security Department, Deputy Director of the Senior Security Department and the Special Care and Relief Department, Inspector of the Special Care and Relief Department, Director of the System Actuarial Division and Employment Security Division, Deputy Commissioner of the Office of Commissioner of the Ministry of Finance in Jilin and Deputy Inspector and Discipline Leader, Deputy Director of Department of Assets Management in Ministry of Finance from August 1988 to June 2017. Mr. Song graduated from Zhongnan University of Economics and Law with major in Philosophy in 1988, and obtained his Master’s degree in World Economics from the Party School of the Central Committee of CPC in 2008. 

 

 

 

20170901_証件照_02_何兆斌.jpg 


He Zhaobin, Non-executive Director

Mr. He Zhaobin, age 49, Non-executive Director, CICPA. Mr. He serves as a Non-executive Director of the Bank since August 2017. Mr. He was the Deputy Director of National Agricultural Comprehensive Development Office in Ministry of Finance from August 2014 to June 2017. He served as the Deputy Director of Reform Group of Agriculture Comprehensive Development Office of the State Council from December 2013 to August 2014. He served as Deputy Director of the Second Department of Supervision and Inspection of the Ministry of Finance and Director of the Third Department, and served as Cadres of Vice-ministerial from June 2000 to December 2013. During the period from November 2011 to November 2013, Mr. He was the Vice Mayor in Huangshi municipal people’s government in Hubei Province. He worked in Supervision Division of Treasury Department in Ministry of Finance from August 1994 to June 2000. And he worked in Tax and Financial Price Inspection Office in the State Council from August 1990 to August 1994. Mr. He graduated from the Accounting Department of Shanghai University of Finance and Economics in 1990 with a Bachelor’s Degree in Economics. In 2007, he obtained a Master’s Degree in Public Administration in China National School of Administration and Peking University. 

 

  

 

黄碧娟.jpg

Helen Wong Pik Kuen, Non-executive Director

Ms. Helen Wong Pik Kuen, age 56, Non-executive Director. Ms. Wong has been a Non-executive Director since August 2016. Ms. Wong currently holds positions as Chief Executive of Greater China Region of HSBC (the Bank’s substantial shareholder), Vice Chairman of the Board of Directors of HSBC Qianhai Founder Securities Co., Ltd. and Director of HSBC Canada. Ms. Wong served as Deputy Chief Executive, President and Chief Executive of the HSBC Bank (China) Company Limited from August 2009 to February 2015. She served as Manager of Syndicated Loans Division, Senior Manager of Capital Market Division, Dean of Debt Issuance Division of Greater China Region and Standing Director of Global Banking Division of Hong Kong from July 1992 to July 2009. She also served as Senior Manager of the Oesterreichische Nationalbank – Hong Kong Branch from February 1990 to June 1992, Manager of Credit and Market Development Division of the Development Bank of Singapore (Asia) Company Limited from May 1987 to January 1990, Manager of the China Department of the Hong Kong Branch of Bank of Tokyo from October 1986 to May 1987, and Manager of Hong Kong Branch of Oversea-Chinese Banking Corporation Limited from May 1984 to October 1986. Ms. Wong obtained her Bachelor’s degree in Social Sciences from the University of Hong Kong in 1983. 

 

 

 

4-证件照(刘寒星).jpg

Liu Hanxing, Non-executive Director

Mr. Liu Hanxing, age 44, Non-executive Director, Economist. Mr. Liu has been a Non-executive Director since August 2016. Mr. Liu has been Director of Asset Allocation & Research Department of the National Council for Social Security Fund since March 2016. He served as Deputy Director and Director of the General Office of the National Council for Social Security Fund from April 2008 to March 2016. He served as Deputy Director and Division Chief of the General Office of Bank of Communications, Head of Market Development Department, Senior Manager of Corporate Business Department, Senior Manager of Operation Department of Beijing Branch of the Bank and Assistant to the President and Vice President of Beijing Branch of the Bank from July 2004 to April 2008. He served as Deputy Director of Non-Banking Department of the CBRC and Deputy Director of Information Center of the CBRC from September 2003 to July 2004. He served as Second Officer, Officer and Deputy Chief of Division of the General Office of the PBOC from August 1997 to September 2003. Mr. Liu obtained his Doctor’s degree in Management from the Graduate School of Chinese Academy of Sciences in 2012. 

 

 

 4-罗明德1寸证件照.jpg

Luo Mingde, Non-executive Director

Mr. Luo Mingde, age 53, Non-executive Director and Senior Accountant. Mr. Luo has been a Non-executive Director since October 2016. Mr. Luo serves as Deputy Head, Head, Associate Inspector and Deputy Director of Accounting Department of Financial Management and Supervision (Internal Audit) Department of the State Tobacco Monopoly Administration since February 2000 (he temporarily served as Member of Luzhou (Sichuan Province) Municipal Committee and its Standing Committee from January 2014 to December 2015). He served as Official of Finance and Commodity Prices Department, Associate, Associate Chief Officer and Chief Officer of Finance and Accounting Department of China National Tobacco Corporation from July 1986 to February 2000. Mr. Luo obtained his Bachelor’s degree in Economics from the Finance Department of Shaanxi College of Finance and Economics in July 1986.

 

 

 

4-证件照(刘浩洋).jpg

Liu Haoyang, Non-executive Director

Mr. Liu Haoyang, age 44, Non-executive Director and Accountant. Mr. Liu has been a Non-executive Director since August 2016. Mr. Liu has been Deputy General Manager of the Capital Operation Department of Beijing Capital Airport Holding Company since November 2015. He served as Deputy General Manager of Capital Airport Finance Co., Ltd. from October 2012 to November 2015, Financial Director of Inner Mongolia Airport Group from June 2009 to October 2012, Assistant to General Manager and Deputy General Manager of Finance Department of Beijing Capital Airport Holding Company from March 2005 to June 2009, Assistant to Manager of Finance Department of Jinfei Civil Aviation Economic Development Center from July 2001 to March 2005, and Assistant to Manager of Finance Department of Beijing Huadu Breeding Company from July 1994 to September 1998. Mr. Liu obtained his Master’s degree in Management from College of Economics and Management of China Agricultural University in 2001. 

 

 

 

於永順

Yu Yongshun, Independent Non-executive Director

Mr. Yu Yongshun, age 67, Independent Non-executive Director and Senior Economist. Mr. Yu serves as an Independent Non-executive Director since August 2013 and currently holds positions as an Independent Non-executive Director of the Board of Supervisors of Huaxin Trust and Shengjing Bank Co., Ltd. Mr. Yu served as General Manager of Internal Audit Department and Chief Audit Executive of CCB from April 1999 to December 2010. Mr. Yu held various positions including Deputy General Manager of Financial Planning Department, General Manager of Real Estate Credit Department, General Manager of Xinjiang Uygur Autonomous Region Branch and General Manager of the Second Division of Business Department of CCB from October 1990 to April 1999. Mr. Yu graduated from Liaoning Institute of Finance and Economics (currently known as Dongbei University of Finance and Economics) and majored in Infrastructure Financing in 1977. Mr. Yu graduated from Monetary Banking from the Department of Finance and Trade Economics of Graduate School of Chinese Academy of Social Sciences in 1998. Mr. Yu receives special government allowances issued by the State Council.

 

 

 

李健

Li Jian, Independent Non-executive Director

Ms. Li Jian, born in September 1953, has been an Independent Non-executive Director since October 2014. Ms. Li has taught in Central University of Finance and Economics since 1983, during which period, Ms. Li has been seconded to the Development Research Center of the State Council to undertake the consulting and research work from 1986 to 1987. Ms. Li currently also serves as the professor of the School of Finance, the doctoral tutor and the postdoctoral mentor of Central University of Finance and Economics, Deputy Director of Teaching Advisory Committee for Finance in the Ministry of Education, Director of China Society for Finance and Banking, Director of China International Finance Society and an independent director of each of Bank of Beijing Co., Ltd., Minerals Securities Co., Ltd., China Life Asset Management Company Limited and Dongxing Securities Co., Ltd.. Ms. Li obtained a Doctoral degree in Economics from Xi’an Jiaotong University in 1997.

 

 

 

刘力

Liu Li, Independent Non-executive Director

Mr. Liu Li, age 62, Independent Non-executive Director, CICPA. Mr. Liu has been an Independent Non-executive Director since September 2014, currently holding positions such as Professor in Guanghua School of Management of Peking University and Deputy Head and Doctoral Supervisor in Finance and Securities Research Center of Peking University. Mr. Liu teaches in Guanghua School of Management (formerly known as Business Management Department of Economic School) of Peking University since January 1986. He taught in Beijing University of Iron and Steel Technology from September 1984 to December 1985. At present, Mr. Liu also holds positions such as an Independent Director of China Machinery Engineering Corporation, China International Capital Corporation Limited, Shenzhen Success Electronics Ltd. and CNPC Capital Co., Ltd. Mr. Liu obtained his Master’s degree in Physics from Peking University in 1984 and MBA from Catholic University of Louvain in Belgium in 1989. 

 

 4-彩色证件照(杨志威).jpg

 Jason Yeung Chi Wai, Independent Non-executive Director

Mr. Jason Yeung Chi Wai, age 63, Independent Non-executive Director, Lawyer. Mr. Yeung has been an Independent Non-executive Director since October 2016. Mr. Yeung serves as Supervisor and President of Risk Management of Fung Group (1937) and its Hong Kong listed company since July 2015. At present, Mr. Yeung also holds positions such as Independent Director of AviChina Industry & Technology Company Limited and Member of Convention of Hospital Authority in Hong Kong. Mr. Yeung served as Vice President of Bank of China (Hong Kong) Limited (in charge of Personal Banking Business) from April 2011 to February 2015, before which he also served as Secretary of the Board of Bank of China (Hong Kong) Limited and Secretary of Bank of China Limited and took positions in charge of supervision of market and compliance of laws and regulations in Hong Kong government, the Securities and Futures Commission, law firms and various enterprises. Mr. Yeung graduated from the University of Hong Kong in 1978, the College of Law of England and Wales in 1985 and the Faculty of Law of University of Western Ontario in 1991, and obtained his MBA degree from University of Western Ontario in 2001. 

 

 

 

证件照-胡展云.jpg

Raymond Woo Chin Wan, Independent Non-executive Director

Mr. Raymond Woo Chin Wan, age 63, Independent Non-executive Director, Hong Kong and Canadian Certified Public Accountant. Mr. Hu serves as an Independent Non-executive Director of the Bank from November 2017. Mr. Woo joined Ernst & Young in June 1985 and retired in June 2015. Within this period, he has been Senior Associate, Manager, Senior Manager, Partner and Managing Partner. He served as Managing Partner of Ernst& Young Greater China from 2011 to June 2015 and served as Director and General Manager in Ernst & Young from 2007 to 2012. Mr. Hu was also the member of Ernst & Young Greater China Management Committee from 1998 to 2015. Mr. Hu is currently an Independent Non-executive Director of Dah Chong Hong Holdings Limited and Great Wall Pan Asia Holdings Limited. Mr. Woo obtained his MBA degree from York University in Canada in 1982.  

 

 

 

蔡董.jpg

Cai Haoyi, Independent Non-executive Director

Mr. Cai Haoyi, age 63, Independent Non-executive Director, researcher. Mr. Cai has been Independent Non-executive Director since August 2018. Currently, hei is a master supervisor of the PBC School of Finance at Tsinghua University, a doctoral supervisor at University of International Business and Economics, a post-doctoral supervisor at the Financial Research Institute of the People’s Bank of China. Mr. Cai served as a non-executive director of Bank of China from August 2007 to November 2012, and the chairman of the Board of Supervisors of China Everbright Bank Company Limited from November 2012 to June 2015. He worked in the People’s Bank of China from July 1986 to March 2007 and served as principal staff member of the Graduate Department of the Financial Research Institute, deputy director of Political Affairs Division, director of Political Affairs Division, director of General Office, deputy director of the Graduate Department, deputy director of Financial Research Institute, deputy director of Research Bureau and secretary-general of Monetary Policy Committee. Mr. Cai graduated from Financial Research Institute of the People’s Bank of China with a Ph.D. in economics in 2001, and received Special Government Allowance issued by the State Council starting in 2003.

 




WEBSITE MAP    CONTACT US