Customer's Message |
Search
Home
Our Values
Corporate Governance
Shareholding Info
General Meeting
Financial Report
Results Announcement
Company Announcement
   Directors       Supervisors       Management       Rules and Bylaws   
Corporate Governance
 
 
 
 
 
     Position: Investor Relations>> Corporate Governance>> Supervisors

 
Supervisors
 

Board of Supervisors

 

The Board of Supervisors is the supervisory body of our bank and reports to the Shareholders’ General Meeting.  Its responsibilities are to supervise the bank’s financial status and the performance of responsibilities by directors, supervisors and senior executives.  Currently, the Board of Supervisors is composed of 12 supervisors, including 1 Chairman, 5 shareholders' representative supervisors, 2 external supervisors and 4 employee supervisors.

 

 Members of the Board of Supervisors

Type

Name

Position

Chairman

Song Shuguang

Chairman of the Board of Supervisors, Bank of Communications

Shareholders' Representative Supervisor

Gu Huizhong

Deputy General Manager and Chief Accountant, Aviation Industry Corporation of China

Shareholders' Representative Supervisor

Zhao Yuguo

General counsel and director of legal office in China FAW Group Corporation

Shareholders' Representative Supervisor

Liu Mingxing

Assistant general manager, director of legal contractdepartment and key program office in Luneng Group Co., Ltd.

Shareholders' Representative Supervisor

Zhang Lili

Chief accountant of HuanengCapital Services Co., Ltd.

Shareholders' Representative Supervisor

Wang Xueqing

Chief Accountant of Daqing Oilfield Company Limited

External Supervisor

Tang Xinyu

Retired

External Supervisor

Xia Zhihua

Retired

Employee supervisor

Chen Qing

General Manager, Board of Supervisors Office, Bank of Communications

Employee Supervisor

Du Yarong

General Manager, Supervision Office, Bank of Communications

Employee Supervisor

Fan Jun

General Manager, Audit Department, Bank of Communications

Employee Supervisor

Xu Ming

General manager, Employee department, Vice-chairman of the labor union, Bank of Communications

 

 

 

Curriculum Vitaes of Supervisors

 

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/201410/23/9202/20141023173057513001.jpg

Song Shuguang, Chairman of Board of Supervisors

Mr. Song Shuguang, born in February 1961, is Chairman of the Board of Supervisors. Before joining the Bank in March 2014, Mr. Song served in China Taiping Insurance Group (formerly known as China Insurance Group) from 2000 to 2014, during which period he served as Vice Chairman and General Manager of China Taiping Insurance Group Ltd. (China Taiping Insurance Group Ltd.(HK)) from August 2008 to March 2014, Vice Chairman of China Taiping Insurance Holdings Company Limited (a company listed in Hong Kong, referred to as Taiping Holdings) since November 2008, Vice Chairman and President of Taiping Holdings from April 2013 to March 2014, twice as Chairman of Taiping Life Insurance Co., Ltd. from November 2004 to November 2008 and from March 2010 to November 2011. Mr. Song served as Head of Finance and Accounting Department of China Insurance Regulatory Commission from November 1998 to April 2000, served in the People’s Insurance Company of China from October 1993 to October 1998 and served in China National Planning Commission from August 1985 to September 1993. Mr. Song obtained his Master’s degree of Economics from Jilin University in 1985. Mr. Song has been Chairman of the Board of Supervisors of the Bank since June 2014.

 

 

  

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/201410/23/9202/20141023173057635005.jpg

Gu Huizhong, Shareholders' Representative Supervisor

Mr. Gu Huizhong, born in November 1956, is a Supervisor of the Bank. Mr. Gu has been Deputy General Manager and Chief Accountant of the Aviation Industry Corporation of China from August 2008 to present. Mr. Gu was Deputy General Manager of China Aviation Industry Corporation First Group from June 1999 to August 2008, during which he also served as Chief Accountant from February 2005 onwards. He served as Deputy Director of the Finance Department in Technology and Industry Committee for National Defense from July 1998 to December 1998. Mr. Gu obtained his Master’s degree in International Finance from the Peking University of Aeronautics and Astronautics in 2000 and his EMBA from Cheung Kong Graduate School of Business in 2008. Mr. Gu has been a Supervisor of the Bank since August 2010.

 

 

  

赵玉国.jpg

 

Zhao Yuguo, Shareholders' Representative Supervisor

Mr. Zhao Yuguo, born in October 1962, currently serves as the general counsel and director of legal office in China FAW Group Corporation. Mr. Zhao served as staff of legal affair division in economic planning department of China FAW Group Corporation from August 1987 to October 1992, deputy sector chief of legal affair of economic planning department in China FAW Group Corporation from October 1992 to October 1994, the director of the legal office in finance department of China FAW Group Corporation from October 1994 to November 1996, the director of planning department of China FAW – Dayu Motor Engine Co., Ltd. from November 1996 to September 2002, the deputy director (person-in-charge) of legal affairs office of the China FAW Group Corporation from September 2002 to December 2007, and general counsel and director of legal affairs office of China FAW Group Corporation from December 2007 to April 2015.Mr. Zhao obtained his Bachelor’s degree in Law in China University of Political Science and Law in 1987.

 

 

 

刘明星.jpg

Liu Mingxing, Shareholders' Representative Supervisor

Mr. Liu Mingxing, born in January 1960, currently serves as assistant general manager, director of legal contractdepartment and key program office in Luneng Group Co., Ltd. Mr. Liu successively served as accountant,deputy chief, director, vice general accountant and director in finance department of Weifang Electric PowerBureau from July 1986 to January 2004, served as deputy general manager and general accountant inShandong Luneng Heze Coal-Electricity Development Co. Ltd. from January 2004 to October 2007, servedas deputy general manager in Shandong Luneng Heze Coal-Electricity Development Co. Ltd. from October2007 to May 2008. Mr. Liu successively served as deputy general manager of audit department (person-incharge),and general manager in Luneng Group Co., Ltd. from May 2008 to June 2009, served as director ofaudit department in Luneng Group Co., Ltd. from June 2009 to November 2012, served as director offinance and assets department in Luneng Group Co., Ltd. from November 2012 to November 2014, servedas deputy general accountant and director of finance and assets department in Luneng Group Co., Ltd. fromNovember 2014 to January 2016, and served as assistant general manager and director of key program officein Luneng Group Co., Ltd. from January 2016 to April 2016. Mr. Liu graduated from the Central PartySchool major in Economic Management and obtained his Bachelor’s degree.

 

 

 

张丽丽.jpg

Zhang Lili, Shareholders' Representative Supervisor

Ms. Zhang Lili, born in June 1972, senior accountant, currently serves as the chief accountant of HuanengCapital Services Co., Ltd., and director of Alltrust Property Insurance Company Ltd. Ms. Zhang served asthe cadres and deputy manager of planning department of China Huaneng Finance Co., Ltd. from December2000 to February 2004, successively as the cadres, deputy manager and manager of finance planningdepartment of Huaneng Capital Services Co., Ltd. from February 2004 to October 2011, and as the chiefaccountant and manager of finance planning department of Huaneng Capital Services Co., Ltd. from October2011 to May 2014. Ms. Zhang obtained her degree of Executive Master of Business Administration fromShanghai Jiao Tong University in 2007.

 

 

 

dscf8688.jpg

Wang Xueqing, Shareholders' Representative Supervisor

Mr. Wang Xueqing, born in 1967, a Professoriate Senior Account. Mr. Song Wang currently serves as the Chief Accountant in Daqing Oilfield Company Limited (Daqing Petroleum Administration Bureau), Member of Party Committee and Director of the Financial Department of Daqing Oilfield Company Limited. Mr. Song Wang successively served as Manager, Section Chief, Deputy Chief Director, Director of the Office (Center) for Accounting of Finance and Assets Department of Daqing Oilfield Company Limited from November 1999 to July 2008, Director of the First Division of the Finance and Assets Department of Daqing Oilfield Company Limited from July 2008 to October 2009, Director of the Financial Department of Daqing Oilfield Company Limited from October 2009 to October 2016. Mr. Wang has been the Chief Accountant in Daqing Oilfield Company Limited (Daqing Petroleum Administration Bureau), and Member of Party Committee and Director of the Financial Department of Daqing Oilfield Company Limited since October 2016. Mr. Wang currently serves as the Director in Daqing Oilfield (Hong Kong) Company Limited, Daqing Energy (Hong Kong) Company Limited, Qingdao Qingxin Plastic Limited Company, Chairman of the Supervisory Committee of Power Pump Company Limited, Director of the DPS Indonesian Ltd. Co., and Chairman of the Supervisory Committee of PT INDOSPEC ENERGY. Mr. Wang obtained his Master's Degree in accounting from Tianjin University of Finance and Economics in June 2002.

 

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/201410/23/9202/20141023173057211003.jpg

Tang Xinyu, External supervisor

Ms. Tang Xinyu, born in April 1953, is an External Supervisor of the Bank. Ms. Tang served as Chairman of the Enterprise Annuity Board of Bank of China from January 2011 to July 2013, Chairman of BOC International Securities Limited from February 2007 to January 2011, General Manager of the Human Resource Department of the headquarter of Bank of China from October 2004 to September 2006, Vice President of Bank of China Beijing branch from January 2004 to October 2004, Deputy General Manager of the General Auditing Offi ce and General Manager of the Auditing Department of Bank of China from January 1998 to February 2003, Senior Manager and Assistant General Manager of Bank of China Hong Kong branch from May 1988 to January 1998 and Deputy Director of the Information Department of the Bank of China Institute of International Finance from August 1986 to May 1988. Ms. Tang engaged in international financial market research work in International Financial Market Institute of BOC from January 1981 to August 1986. Ms. Tang graduated from Western Languages Department of Peking University majoring in English in 1977 and obtained her MBA from the Chinese University of Hong Kong in 1996.

 

 

 

 夏智华.jpg

Xia Zhihua External supervisor

 Ms. Xia Zhihua, aged 61, currently serves as an executive director of China Institution of InternalAudit. Ms. Xia has obtained the qualification of certified internal auditor and senior economist, and wasawarded special allowance by the State Council. Ms. Xia successively as the principal staff member, deputydirector, and director of Culture and Education Administration Finance Bureau and National Debt andManagement Bureau of Ministry of Finance from December 1984 to June 1997. Ms. Xia served as thedeputy director of National Debt and Finance Bureau of the Ministry of Finance from July 1997 to June2000, and as the assistant inspector of Treasury Bureau of the Ministry of Finance from June 2000 to July2000, successively served as the deputy director of the general office, supervisor at deputy bureau-levelofficial, director of the general office of supervisory committee and supervisor at bureau-level official ofChina Great Wall Asset Management Company, China Economic Development Trust and InvestmentCompany, China Life Insurance (Holding) Company and China Export & Credit Insurance Company,respectively, from July 2000 to December 2005, and served as the chairperson of the supervisory committeeof China Life Insurance Company Limited from March 2006 to July 2015. Ms. Xia obtained her Master’sdegree in Economics in Xiamen University in 1984.

 

 

  

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/201410/23/9202/20141023173057993010.jpg

Chen Qing, Employee Supervisor   

Ms. Chen Qing, born in August 1960, joined the Bank in November 2004 and is an Employee Representative Supervisor of the Bank. Ms. Chen has served as the General Manager of the Audit Department since July 2016. She was the Head of the General Office for the Bank’s Supervisory Committee from March 2005 to July 2016. In November 2004, Ms. Chen was appointed as the Supervisor (Deputy Director General-level) of the Bank. Ms. Chen was the Supervisor for Key State-owned Financial Institution — Agricultural Bank of China, Division Chief Level, from August 2003 to October 2004; the Supervisor for Bank of China serving at Division Chief Level, and then as the Deputy Division Head, Division Head from July 2000 to August 2003. Ms. Chen served Deputy Division Head of Finance Department of National Audit Office of the People’s Republic of China since February 1997. Ms. Chen obtained her Bachelor degree in Economics from Renmin University of China in 1984 and a MBA degree from Shanghai University of Finance and Economics in 2009. She has been an Employee Representative Supervisor of the Bank since November 2004.

 

 

 

 

 

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/201410/23/9202/20141023173057178012.jpg

Du Yarong, Employee Supervisor

Mr. Du Yarong, born in January 1964, joined the Bank in September 1997 and is an Employee Representative Supervisor of the Bank. Mr. Du has been serving as the Head of the Office of Discipline Investigation and Supervision since November 2009. He was the Deputy General Manager in Zhejiang Branch from January 2009 to November 2009 and served as the Deputy General Manager in Hangzhou Branch from October 2004 to January 2009. Mr. Du was the Head of the General Office in Hangzhou Branch from April 2004 to October 2004 and was the General Manager in the Xiaoshan Sub-branch of the Hangzhou Branch from May 2001 to April 2004. He was the Deputy Head of the Internal Audit Control Division at the Bank’s Head Office from April 2003 to March 2004. Mr. Du also served as Managerial Staff (Division Chief Level), Deputy Head and Head of the Party Committee Office of the Hangzhou Branch from October 1997 to May 2001. Mr. Du graduated from Hangzhou Normal University in 1986 and has been a Supervisor of the Bank since August 2010.

 

 

 

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/201410/23/9202/20141023173057821013.jpg

Fan Jun, Employee Supervisor

Mr. Fan Jun, born in July 1958, joined the Bank in June 1994 and currently serves as the Head of the General Office for the Bank’s Supervisory Committee since July 2016. Mr. Fan served as the General Manager of the Audit Department from April 2015 to July 2016, the General Manager of the Internal Risk Control Department of the Bank from September 2004 to April 2005, the General Manager of Guangzhou Branch of the Bank from September 2001 to September 2004, the General Manager of Urumqi Branch of the Bank from January 1998 to September 2001, the Deputy General Manager of Urumqi Branch of the Bank from December 1996 to January 1998, the Deputy Manager and the Manager of the Overseas Business Department of Urumqi Branch of the Bank from June 1994 to December 1996, and the Research Consultant at the level equal to the Deputy Division Chief and the Deputy Division Chief of the General Affairs Division of the Policy Research Office of the CPC Committee of Xinjiang Uyghur Autonomous Region from April 1992 to June 1994. Mr. Fan has served as the General Manager of the Audit Department of the Bank since April 2005. Mr. Fan graduated from the College of Economics of Sichuan University with a master's degree in Political Economics, and is a senior economist.  

 

 

 

徐明.jpg

Xu Ming, Employee Supervisor

 Mr. Xu Ming, born in November 1960, joined the Bank in October 1994 and currently serves as a supervisor of the Bank. Mr. Xu has been serving as the general manager of employee department since February 2016 and as the vice-chairman of the labor union of the Bank since April 2016. From March 2013 to February 2016, he served as the chairman of supervisory committee in BoComm Life Insurance Company Limited, the general manager in Huadong credit extension center of the Bank from July 2010 to March 2013, the president in Shaoxing Branch of the Bank from November 2004 to September 2005,the president in the Bank’s Changchun Branch in Jilin Province from September 2005 to July 2010, the president in Shaoxing Branch of the Bank from November 2004 to September 2005, and the vice president and president in Jiaxing Branch of the Bank from October 1994 to November 2004. Mr. Xu obtained his Master’s degree in Economics from Zhejiang Provincial Party School.

 

 

 

 




WEBSITE MAP    CONTACT US