Customer's Message |
Search
Home
Our Values
Corporate Governance
Shareholding Info
General Meeting
Financial Report
Results Announcement
Company Announcement
   Directors       Supervisors       Management       Rules and Bylaws   
Corporate Governance
 
 
 
 
 
     Position: Investor Relations>> Corporate Governance

 
Management
 

Senior Management

Senior management is the executive body of the Bank and reports to the Board of Directors. The senior management is composed of the President, Executive Vice Presidents, Chief Finance Officer, and Company Secretary etc. The Bank implements a President Responsibility System under the leadership of the Board of Directors, under which the President reports to the Board of Directors while all functional departments, branches and other senior executives report to the President.

 

 

Senior Management Members

 

Name

Title

Ren Deqi

Vice Chairman, Executive Director, President

Hou Weidong

Executive Director, EVP

Shen Rujun

Executive Director, EVP

Wu Wei

EVP, CFO

Guo Mang

EVP

Xu Min

Commissioner of Discipline Inspection

Gu Sheng

Company Secretary

Ng Siu On

Senior Management Member, Bocom-HSBC Strategic Cooperation Advisor

 

Curriculum Vitaes of Senior Management

 

 

  任行長.jpg

Ren Deqi   Vice Chairman, Executive Director, President

Mr. Ren Deqi, born in 1963, Vice Chairman, Executive Director, President, and Senior Economist. Mr. Ren has been a Vice Chairman, Executive Director, and President of the Bank since August 2018. He served as Executive Vice President of Bank of China from July 2014 to November 2016, and served as Executive Director and Executive Vice President of BOC from December 2016 to June 2018; during such period, he also served as a Non-executive Director of BOC Hong Kong (Holdings) Limited from October 2015 to June 2018 and President of Shanghai RMB Trading Unit of BOC from September 2016 to June 2018. He successively served as Deputy General Manager of Credit Approval Department, General Manager of Risk Control Department, General Manager of Credit Management Department, President of the Hubei Provincial Branch and General Manager of Risk Management Department of China Construction Bank from August 2003 to May 2014. He had worked successively in the Changling Sub-branch of Yueyang Branch, Yueyang City Central Sub-branch, Yueyang Branch, Credit Management Committee Office and Credit Risk Management Department of China Construction Bank from July 1988 to August 2003. Mr. Ren obtained his Masters Degree in Engineering from Tsinghua University in 1988.

 

 

  

 

 

 

mr hou weidong

Hou Weidong   Executive Director, EVP

Mr. Hou Weidong, born in January 1960, joined the Bank in April 2002, and is the Executive Director, Executive Vice President of the Bank. Mr. Hou has been the Chief Information Officer from August 2004 to December 2010 and was the General Manager of the Information Technology Department of the Bank from November 2002 to August 2004 and the Deputy General Manager of Computer Department of the Bank from April 2002 to November 2002. Before joining the Bank, he served as Deputy General Manager of Technology Security Department and General Manager of Data Centre in ICBC from November 1998 to April 2002. Mr. Hou obtained his Doctoral degree in Economics from Peking University in 2003.

 

 

 

 

沈副行长.jpg

Shen Rujun   Executive Director, EVP

Mr. Shen Rujun, born in February 1964, Executive Director, Executive Vice President. Mr. Shen has been an Executive Director since August 2018, Executive Vice President of the Bank since March 2015. He was general manager of Shandong Branch of Industrial and Commercial Bank of China from November 2013 to March 2015. From January 1985 to November 2013, he served in Industrial and Commercial Bank of China as deputy section chief, section chief and deputy head of Accounting Division, deputy head (acting as head) and head of Planning Division in Jiangsu Branch; deputy general manager of Beijing Branch; and general manager of Finance and Accounting Department. Mr. Shen obtained a doctorate degree from the Technical and Economic School of Hohai University in 2001.

 

 

 

  

/gweb_action/upload/infos/201505/25/10163/20150525144719647.jpg

Wu Wei     EVP, CFO

Mr. Wu Wei, born in August 1969, Executive Vice President, Chief Financial Officer. Mr Wu serves as Executive Vice President, Chief Financial Officer since September 2017. July 2013 to April 2015, Mr. Wu served in the Bank as the Chief Financial Officer; General Manager of Investment Banking Department and President of the Investment Banking Business Centre (concurrently as General Manager of Asset and Liability Management Department from December 2014 to August 2017). From July 1998 to July 2013, he served in the Bank as chief, deputy head and deputy general manager of Financial Division of Finance and Accounting Department; deputy general manager and general manager of Financial Budget Department; and general manager of Liaoning Branch. From July 1994 to October 1995, he served in Audit Division of Wuhan Branch of the People's Bank of China. Mr. Wu obtained a doctorate degree from the Postgraduate Department in the Research Institute for Fiscal Science of the Ministry of Finance in 1998.

 

 

 

 

郭莽.jpg

 

Guo Mang   EVP   

Mr. Guo Mang, born in October 1962, Executive Vice President. Mr. Guo serves as Executive Vice President of the Bank since July 2018. He served as Director of Corporate Banking from February 2017 to July 2018, President of the Banks Beijing Branch and President of Beijing Administrative Department (Group Customer Department) from December 2016 to June 2018. He was President of Shenzhen Branch from January 2010 to December 2016, President of Chongqing Branch from January 2009 to January 2010, Vice President and President of Chongqing Branch from September 2004 to January 2009. Moreover, he served as credit clerk in the Credit and Investment Department and Deputy Section Chief of Shenzhen Branch, Head of Shatoujiao Office, Vice President of Shatoujiao Subbranch, President and Vice President of Hongli Subbranch, General Manager of the Marketing Department and Vice President of Shenzhen Branch from May 1991 to September 2004. Mr. Guo also worked as Section Member of PBOC Savings Interest Rate Department from June 1989 to May 1991, worked in PBOC Baoan Sub-branch, PBOC Shenzhen Branch and Shenzhen Subbureau of the State Administration of Foreign Exchange from April 1988 to June 1989, and as Section Member of the System Reform Office of PBOC Comprehensive Planning Department from July 1987 to April 1988. Mr. Guo obtained his Bachelors degree in Economics from Fudan University in 1987.

 

 

 

 

Xu Min      Commissioner of Discipline Inspection

Mr. Xu Min, age 55, Commissioner of Discipline Inspection. Mr. Xu has been a Commissioner of Discipline Inspection of the Bank since July 2018. He served as a member of the Standing Committee of Shanghai Commission for Discipline Inspection, Deputy Director of Shanghai Municipal Supervisory Bureau (no longer served since September 2017), Director of the Supervision Office for the Conduct of the Party and the Government of Shanghai Commission for Discipline Inspection and Shanghai Municipal Supervisory Bureau (no longer served since September 2017), a member of Shanghai Supervision Commission (served since January 2018) from May 2017 to July 2018, Deputy Director of Shanghai Municipal Supervisory Bureau and Director of the Supervision Office for the Conduct of the Party and the Government of Shanghai Commission for Discipline Inspection and Shanghai Municipal Supervisory Bureau from November 2015 to May 2017. He served as Head of the Leading Party Member's Discipline Inspection Group of the Shanghai Commission for Discipline Inspection of Financial Work from April 2015 to November 2015, and Secretary of  Shanghai Discipline Commission of Financial Work from January 2014 to April 2015, Discipline Inspector of Shanghai Commission for Financial Discipline Inspection, Deputy Director of Shanghai Supervision Office for Financial System, Deputy Secretary of Shanghai Commission for Financial Discipline Inspection and Director of  Shanghai Supervision Office for Financial System from June 2004 to January 2014. He successively served as the Planner of The Power Workshop, Officer of the Youth League Committee, Deputy Secretary of the Youth League Committee, Secretary of The Youth League Committee, Party Secretary Assistant, Deputy Commissioner of Discipline Inspection, Deputy Party Secretary, Commissioner of Discipline Inspection, Deputy Factory Director and Party Secretary of the Shanghai Hua Tong Switchgear Works from October 1982 to June 2004. Mr. Xu obtained his Master's degree in Business Administration from Shanghai University of Finance and Economics in 2013.

 

 

 

20180413_director.jpg

Gu Sheng      Company Secretary

Mr. Gu Sheng, born in January 1963, Company Secretary, Senior Economist. Mr. Gu has been serving as Company Secretary and General Manager of Human Resources Department concurrently since April 2018. He previously serves as General Manager of Human Resources Department of the Bank from October 2015 to April 2018. Deputy President (in charge of work) of Hainan Branch of the Bank, Deputy President of Nanjing Branch of the Bank, President of Suzhou Branch of the Bank, President of Jiangsu Province Branch of the Bank from December 1999 to October 2015. Division Director of Personnel Division of Personnel and Education Department of the Bank from March 1999 to December 1999. He successively served as Section Staff of Personnel and Education Department, Deputy Section Chief of Comprehensive Section, Assistant to Division Director of Personnel and Education Division and Section Chief of Comprehensive Section, Deputy Division Director of Personnel and Education Division of Nanjing Branch of the Bank, Deputy President, President of Xiaguan Sub-branch of Nanjing Branch of the Bank from August 1987 to March 1999. Clerk of Credit Department of Xinghua, Jiangsu Branch of Agricultural Bank Of China from July 1984 to August 1987. Mr. Gu obtained a senior executive MBA degree from Nanjing University in 2006.

 

 

 

 

siuon ng

Ng Siu On    Senior Management Member

           Bocom-HSBC Strategic Cooperation Advisor

Mr. Ng Siu On, born in September 1953, joined the Bank in March 2013 and is the Bocom-HSBC Strategic Cooperation Advisor of the Bank. Mr. Ng joined HSBC since 1978 and served in several positions within HSBC from June 1989 to March 2013, including Head of Corporate Business, Senior Executive&Head of Medium-sized Enterprises Business, Senior Manager of Corporate business, District Manager of New Territories HK, Assistant Vice President and Branch Manager of Ontario Branch Network of HSBC Bank Canada, Manager Business Development of Area Office China, Head of Branches of Area Office China. Mr. Ng currently also serves a variety of positions in other institutions,including the Executive Committee and volunteer Treasurer of The Boys & Girls Clubs Association of Hong Kong, the Professional Standards and Examination Committee of the Hong Kong Institute of Bankers, the leader of the code about Corporate lending Corruption Prevention The Hong Kong Association of Banks. Mr. Ng obtained MBA from the Chinese University of Hong Kong.

 

 

 

 




WEBSITE MAP    CONTACT US