95559 | 95559@bankcomm.com IPv6 is supported on this webSite


Directors

Board of Directors

The Board of Directors is the decision-making body of our bank and reports to the Shareholders’ General Meeting. Currently, the Bank’s Board of Directors is composed of 14 directors, including 2 executive directors, 6 non-executive directors, and 6 independent non-executive directors. For the objective of more effective implementation of the Board’s responsibilities, 5 specialized committees, namely, Strategy Committee(Inclusive Finance Development Committee), Risk Management and Related Party Transactions Control Committee, Personnel & Remuneration Committee, Social Responsibility and Consumer Protection Committee, have been set up under the Board of Directors.

 

 

Members of the Board of Directors

 

Type

Name

Position

Executive Director

Ren Deqi

Bank of Communications,  Chairman, Executive Director

Executive Director

Liu Jun

Bank of Communications,  Vice Chairman, Executive Director, President

Non-executive Director

He Zhaobin

Bank of Communications, Non-executive Director

Non-executive Director

Li Longcheng

Bank of Communications, Non-executive Director

Non-executive Director

Chan Siu Chung

Co-head of Markets for Asia-Pacific at the Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited

Non-executive Director

Song Hongjun

Director of pension accounting department of the National Council for Social Security Fund

Non-executive Director

Chen Junkui

Deputy director-general of financial management and supervision (internal audit) department of the State Tobacco Monopoly Administration

Non-executive Director

Liu Haoyang

Deputy general manager in the capital operationdepartment of Capital Airports Holding Company

Independent Non-executive Director

Liu Li

Professor of Financial Department of the Guanghua School of Management of Peking University, Deputy Director of the Research Center of Finance & Securities of Peking University

Independent Non-executive Director

Jason Yeung Chi Wai

Group Chief Compliance and Risk Management Officer of Fung Holdings (1937) Limited

Independent Non-executive Director

Raymond Woo Chin Wan

Retired

Independent Non-executive Director

Cai Haoyi

Retired

Independent Non-executive Director

Shi Lei

professor of Fudan University

Independent Non-executive Director

Zhang Xiangdong

Retired

 

 

 

Curriculum Vitaes of Directors

 

 

 

20200713_任德奇.jpg

Ren Deqi    Chairman, Executive Director 

Mr. Ren Deqi, born in September 1963, Chairman of the Board of Directors, Executive Director, Senior Economist. Mr. Ren has served as Chairman of the Board of Directors, Executive Director of the Bank since January 2020. Mr. Ren has served as Vice Chairman of the Board of Directors, Executive Director from August 2018 to January 2020 (during which Mr. Ren performed the duties of Chairman of the Board from April 2019 to January 2020) and served as President of the Bank from August 2018 to December 2019. From December 2016 to June 2018, Mr. Ren was Executive Director and Executive Vice President of Bank of China and from July 2014 to November 2016, Mr. Ren served as Executive Vice President of Bank of China, during which Mr. Ren concurrently served as Non-executive Director of Bank of China Hong Kong (Holdings) Limited from October 2015 to June 2018 and the Chief Executive Officer of Bank of China Shanghai Renminbi Trading Business Headquarters from September 2016 to June 2018. From August 2003 to May 2014, Mr. Ren served as several positions in China Construction Bank, including Deputy General Manager of Credit Approval Department, General Manager of Risk Monitoring Department, General Manager of Credit Management Department, General Manager of Hubei Branch and General Manager of Risk Management Department. From July 1988 to August 2003, Mr. Ren worked in Yueyang Changling Sub-branch, Yueyang Central Sub-branch, Yueyang Branch, Credit Management Committee Office and Credit Risk Management Department of China Construction Bank successively. Mr. Ren obtained his Master’s degree in Engineering in Tsinghua University in 1988.

 

   

 

http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/202007/10/2606344/20200710190122289001.jpg

Liu Jun    Vice Chairman, Executive Director , President

Mr. Liu Jun, born in January 1972, Vice Chairman, Executive Director, President, senior economist. Mr. Liu has served as Vice Chairman, Executive Director, President since August 2020, President of the Bank since July 2020. Mr. Liu served as executive vice president of China Investment Corporation from November 2016 to May 2020, deputy general manager of China Everbright Group Ltd. from December 2014 to November 2016, and executive director and deputy general manager of China Everbright Group Limited from June 2014 to December 2014 (from June 2014 to November 2016, Mr. Liu successively served as chairman of Sun Life Everbright Life Insurance Company Limited, vice chairman of China Everbright Holdings - Company Limited., executive director and vice chairman of China Everbright Limited, executive director and vice chairman of China Everbright International Limited, and chairman of China Everbright Industrial (Group) Co., Ltd.). He served as assistant to the president and executive vice president of China Everbright Bank from September 2009 to June 2014 (during which he concurrently acted as president of Shanghai Branch of China Everbright Bank and general manager of Financial Market Centre of China Everbright Bank). From July 1993 to September 2009, he successively worked at the International Business Department, Hong Kong Representative Office, the Treasury Department and the Investment Banking Department of China Everbright Bank. Mr. Liu received a doctorate degree in business administration from Hong Kong Polytechnic University in 2003. 

 

 

    

20200713_何兆斌.jpg 

He Zhaobin, Non-executive Director

Mr. He Zhaobin, born in January 1969, Non-executive Director, China Certified Public Accountant. Mr. He has been Non-executive Director of the Bank since August 2017. Mr. He served as Deputy Director of National Agricultural Comprehensive Development Office of Ministry of Finance from August 2014 to June 2017. He served as Deputy Director of Reform Group of Agriculture Comprehensive Development Office of the State Council from December 2013 to August 2014. He served as Deputy Division Chief, Division Chief and Deputy Director-General of Supervision and Inspection Committee of the Ministry of Finance from June 2000 to December 2013. During the period from November 2011 to November 2013, Mr. He took a temporary post as Vice Mayor in Huangshi municipal people’s government in Hubei province. He worked in Supervision Division of Treasury Department of Ministry of Finance from August 1994 to June 2000. And he worked in Tax and Financial Price Inspection Office in the State Council from August 1990 to August 1994. Mr. He graduated from Shanghai University of Finance and Economics in 1990 with a Bachelor’s Degree in Economics. In 2007, he obtained his Master’s Degree in Public Administration in China National School of Administration and Peking University.

 

 

  

20200713_director_李龍成.jpg  

Li Longcheng, Non-executive Director

Mr. Li Longcheng, born in February 1964, Non-executive Director. Mr. Li has been Non-executive Director since June 2020. Mr. Li served as the director of Heilongjiang Supervision Bureau of the Ministry of Finance from April 2019 to June 2020; the chief inspector of Heilongjiang Supervision & Inspection Office of the Ministry of Finance from August 2015 to April 2019; the chief inspector of Liaoning Supervision& Inspection Office of the Ministry of Finance from August 2012 to August 2015; the deputy inspector of Heilongjiang Supervision & Inspection Office of the Ministry of Finance from August 2008 to August 2012; the deputy inspector of Zhejiang Supervision & Inspection Office of the Ministry of Finance from January 2006 to August 2008. From January 1995 to January 2006, Mr. Li Longcheng successively served as a staff member, a staff member of the General Division, a senior staff member of the General Division, the deputy director of the General Division, the director of the First Division and the assistant commissioner of Heilongjiang Supervision & Inspection Office of the Ministry of Finance. From August 1986 to January 1995, Mr. Li Longcheng worked in Beijing Forestry Management Cadres College of the Ministry of Forestry and Heilongjiang Finance Department. Mr. Li Longcheng obtained a doctorate degree in management from Northeast Forestry University in 2003.

 

 

   

20200713_陳紹宗.jpg

Chan Siu Chung, Non-executive Director

Mr. Chan Siu Chung, born in November 1962, Non-executive Director. Mr. Chan has been Non-executive Director since October 2019. Mr. Chan has been serving as the Co-head of Markets for Asia-Pacific at the Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited since August 2013. Mr. Chan joined the Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited in 1986, and from July 1986 to July 2013, Mr. Chan successively served as the senior dealer, senior interest rate dealer, head of Hong Kong Dollar interest rate and derivatives trading, head of trading in Hong Kong, and concurrently served as Deputy Head of Global Markets Asia Pacific and head of trading in Hong Kong. Mr. Chan graduated from the University of Hong Kong with a Bachelor’s degree in Electrical Engineering in 1986 and obtained his Master’s degree from Macquarie University in Australia of Applied Finance in 1994.

 

 

 

20200713_宋洪軍.jpg

Song Hongjun, Non-executive Director

Mr. Song Hongjun, born in January 1966, Non-executive Director. Mr. Song has been Non-executive Director of the Bank since August 2019. Mr. Song has been serving as the director of pension accounting department of the National Council for Social Security Fund since September 2018. From August 2001 to September 2018, Mr. Song successively served as the deputy division chief of financial division of finance and accounting department, the division chief and deputy head of fund and finance department, and the deputy head of pension accounting department of the National Council for Social Security Fund. From August 1989 to August 2001, Mr. Song successively served as a cadre, the staff member, and senior staff member in financial division of commerce, banking and finance department of Ministry of Finance, the principal staff member in the second financial division of commerce and finance department, the principal staff member in the first division of national debt and finance department, and the deputy division chief of the first financial division of finance department. Mr. Song graduated from Dongbei University of Finance and Economics in 1989, and obtained his Master’s degree in Public Administration from the joint program between Peking University and Chinese Academy of Governance in 2008.

 

 

 

20200713_陳俊奎.jpg

Chen Junkui, Non-executive Director

Mr. Chen Junkui, born in November 1974, Non-executive Director. Mr. Chen has been Non-executive Director of the Bank since August 2019. Mr. Chen has been serving as the deputy director-general of financial management and supervision (internal audit) department of the State Tobacco Monopoly Administration since February 2019. Mr. Chen successively served as the deputy head, head of the finance and asset department of China Tobacco Machinery Group Co., Ltd. from December 2005 to February 2019, the principal staff member in financial management department of China Tobacco Investment Management Co. from September 2005 to December 2005, a cadre of financial department and the senior staff member and principal staff member of financial department of National Tobacco Commodity Company (Cigarette Filter Material Company) from September 2000 to September 2005, and worked in Beijing Bureau of Geology and Mineral from July 1997 to September 2000. Mr. Chen obtained his Master’s degree in Management Science from Capital University of Economics and Business in 2002.

 

 

 

20200713_劉浩洋.jpg

Liu Haoyang, Non-executive Director

Mr. Liu Haoyang, born in March 1973, Non-executive Director and Accountant. Mr. Liu has been Non-executive Director since August 2016. Mr. Liu has been Deputy General Manager of the Capital Operation Department of Beijing Capital Airport Holding Company since November 2015. He served as Deputy General Manager of Capital Airport Group Finance Co., Ltd. from October 2012 to November 2015, Chief Financial Officer of Inner Mongolia Airport Group from June 2009 to October 2012, Assistant to General Manager and Deputy General Manager of Finance Department of Beijing Capital Airport Holding Company from March 2005 to June 2009, Assistant to Manager of Finance Department of Jinfei Civil Aviation Economic Development Center from July 2001 to March 2005 and Assistant to Manager of Finance Department of Beijing Huadu Breeding Company from July 1994 to September 1998. Mr. Liu obtained his Master’s degree in Management from College of Economics and Management of China Agricultural University in 2001.

 

 

 

 

20200713_李健.jpg

Li Jian, Independent Non-executive Director

Ms. Li Jian, born in September 1953, Independent Non-executive Director. Ms. Li is Independent Non-executive Director since October 2014, currently serving as Doctoral Supervisor of Financial School and Supervisor of Post-doctoral Research Station in Central University of Finance and Economics. Ms. Li has been teaching in Central University of Finance and Economics since 1983. At present, Ms. Li also holds positions including Council Member of China Society for Finance and Banking, Standing Council Member of China Market Economy Society and Independent Non-executive Director of Bank of Beijing Co., Ltd., China Life Asset Management Company Limited and China Life Insurance Company Ltd. Ms. Li obtained her Doctoral degree in Economics from Xi’an Jiaotong University in 1997 and has been enjoying special government allowances of the State Council since 2004.

 

 

 

20200713_劉力.jpg

Liu Li, Independent Non-executive Director

Mr. Liu Li, born in September 1955, Independent Non-executive Director, China Certified Public Accountant. Mr. Liu has been Independent Non-executive Director since September 2014, currently serving as Professor in Guanghua School of Management of Peking University, Deputy Head and Doctoral Supervisor in Finance and Securities Research Center of Peking University. Mr. Liu has been teaching in Guanghua School of Management (formerly known as Business Management Department of Economic School) of Peking University since January 1986. He taught in Beijing University of Iron and Steel Technology from September 1984 to December 1985. At present, Mr. Liu also holds positions including Independent Director of China Machinery Engineering Corporation, China International Capital Corporation Limited, CNPC Capital Co., Ltd and Shenzhen Success Electronics Ltd. Mr. Liu obtained his Master’s degree in Physics from Peking University in 1984 and MBA from Catholic University of Louvain in Belgium in 1989.

 

 

 

 20200713_楊志威.jpg

Jason Yeung Chi Wai, Independent Non-executive Director

Mr. Jason Yeung Chi Wai, born in February 1955, Independent Non-executive Director and Lawyer. Mr. Yeung has been Independent Non-executive Director since October 2016. Mr. Yeung has been serving as Director of Supervision and Risk Management of Fung Group (1937) and its Hong Kong listed company since July 2015. At present, Mr. Yeung also holds positions such as Independent Director of China Telecom Corporation and Member of Convention of Hospital Authority in Hong Kong. Mr. Yeung served as Executive Vice President of Bank of China (Hong Kong) Limited (in charge of Personal Banking Business) from April 2011 to February 2015, before which he also served as Secretary of the Board of Directors of Bank of China (Hong Kong) Limited and of Bank of China Limited and took positions in charge of supervision of market and compliance of laws and regulations in Hong Kong government, the Securities and Futures Commission, law firms and various enterprises. Mr. Yeung graduated from the University of Hong Kong in 1978, the College of Law of England and Wales in 1985 and the Faculty of Law of University of Western Ontario in 1991 and obtained his MBA degree from University of Western Ontario in 2001.

 

 

 

20200713_胡展雲.jpg

Raymond Woo Chin Wan, Independent Non-executive Director

Mr. Raymond Woo Chin Wan, born in November 1954, Independent Non-executive Director, Hong Kong and Canadian Certified Public Accountant. Mr. Woo has been serving as Independent Non-executive Director of the Bank since November 2017. Mr. Woo joined Ernst & Young in June 1985 and retired in June 2015. Within this period, he served as Senior Accountant, Manager, Senior Manager, Partner and Managing Partner. To be specific, he served as Managing Partner of Ernst & Young’s China business from 2011 to June 2015 and served as Director and General Manager in Ernst& Young from 2007 to 2012. Mr. Woo was also member of Ernst & Young’s China Management Committee from 1998 to 2015. From December 1984 to June 1985, Mr. Woo served in Rongxing Securities Co., Ltd. Mr. Woo also served as Lecturer in Department of Business Administration in University of Hong Kong from December 1984 to June 1986. From September 1982 to October 1984, Mr. Woo worked in PwC Canada. He also worked in PwC Hong Kong from September 1979 to August 1980. Mr. Woo is currently Independent Non-executive Director of Lenovo Group Limited. Mr. Woo obtained his MBA degree from York University in Canada in 1982.

 

 

 

20200713_蔡浩儀.jpg

Cai Haoyi, Independent Non-executive Director

Mr. Cai Haoyi, born in July 1954, Independent Non-executive Director and Researcher. Mr. Cai has been Independent Non-executive Director of the Bank since August 2018. Mr. Cai currently serves as Master’s Supervisor in PBC School of Finance, Tsinghua University, Doctoral Supervisor in University of International Business and Economics and Postdoctoral supervisor in Financial Research Institute of People’s Bank of China. Mr. Cai served as Chairman of the Board of Supervisors in Everbright Bank of China from November 2012 to June 2015 and Non-executive Director in Bank of China from August 2007 to November 2012. Mr. Cai held various positions in Bank of China from July 1986 to March 2007, including Principal Staff of Graduate Department, Deputy Division Chief, Division Chief,  Deputy Director of the General Office of Financial Research Institute, Deputy Head of Financial Research Institute, Deputy Head of Research Bureau and Secretary General of Monetary Policy Committee. Mr. Cai obtained his Doctoral Degree from Financial Research Institute of People’s Bank of China in 2001 and he obtained special government allowances from the State Council in 2003.

 

 

 

20200713_石磊.jpg

Shi Lei, Independent Non-executive Director

Mr. Shi Lei, born in January 1958, Independent Non-executive Director. Mr. Shi has been Independent Non-executive Director of the Bank since December 2019. Mr. Shi currently serves as a professor, a doctoral supervisor of Fudan University, and the head of the Public Economic Research Centre of Fudan University. Mr. Shi joined Fudan University in 1993, since then, he subsequently served as the head of the China Socialism Market Economy Research Centre, the director of the publicity department of the Communist Party Committee of Fudan University, and the secretary of the Communist Party Committee of Fudan University Economics College. Currently, Mr. Shi also serves as the independent non-executive director of Ko Yo Chemical (Group) Limited and Sanxiang Impression Co., Ltd. Mr. Shi obtained his Doctorate degree from the Institute of Economics at Shanghai Academy of Social Sciences in 1993. Mr. Shi enjoys the special allowance of the State Council.

 

 

 

 http://182.251.1.64/gweb_action/upload/infos/202008/25/2606342/20200825201427785016.jpg

Zhang Xiangdong, Independent Non-executive Director

 Mr. Zhang Xiangdong, born in November 1957, Independent Non-executive Director, senior economist. Mr. Zhang has been serving as Independent Non-executive Director of the Bank since August 2020. Mr. Zhang served as a non-executive director of Bank of China Limited from July 2011 to June 2018 and a non-executive director of China Construction Bank Corporation from November 2004 to June 2010 (acting as chairman of the Risk Management Committee of the Board of Directors from April 2005 to June 2010). From January 2004 to December 2008, Mr. Zhang concurrently served as member of China International Economic and Trade Arbitration Commission. From August 2001 to November 2004, he successively served as vice president of Haikou Branch of the People’s Bank of China and deputy director general of Hainan Branch of the State Administration of Foreign Exchange concurrently, deputy director general and inspector of the General Affairs Department of the State Administration of Foreign Exchange. From September 1999 to September 2001, Mr. Zhang concurrently served as a member of the Issuance Approval Committee of China Securities Regulatory Commission. Mr. Zhang graduated from Renmin University of China with a bachelor’s degree in law in 1986, graduated with a postgraduate degree in international economic law from Renmin University of China in 1988, and obtained a master’s degree in law in 1990.